|
| Friendliness / Service | 4.33 |
| Technical Condition | 3.72 |
| Cleanliness | 4.21 |
| Check-in | 3.56 |
| Check-out | 4.21 |
| Overall | 3.98 |
| Year of Build | 2020 |
|---|---|
| Length | 12.80 m |
| Width | 7.70 m |
| Draught | 1.25 m |
| Engine | 57 PS + 57 PS |
| Sail Area | 98.00 qm |
| Weight | 12.00 t |
| Fuel Capacity | 300 l |
| Water Capacity | 300 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, electr. winch, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Oven, Generator, Inverter 12V/220V, Coffee machine, Shore power cable, Microwave oven, Moka pot, Pantry equipment, Radio, Warm water |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Fire extinguisher, Emergency tiller, Distress signals, Life raft, Second anchor |
| Sails | Battened main sail, Self tacking jib |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 24600 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28513 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22932 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 14550 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 14829 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33976 | L/D: | 12.80 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 11410 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21614 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 27898 | L/D: | 11.99 / 1.35 |