|
| Friendliness / Service | 4.36 |
| Technical Condition | 3.07 |
| Cleanliness | 3.86 |
| Check-in | 3.57 |
| Check-out | 4.00 |
| Overall | 3.57 |
| Year of Build | 2017 |
|---|---|
| Length | 11.73 m |
| Width | 6.63 m |
| Draught | 1.20 m |
| Engine | 30 PS + 30 PS |
| Sail Area | 95.00 qm |
| Weight | 8.90 t |
| Fuel Capacity | 300 l |
| Water Capacity | 265 l + 265 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower hot/cold, Cockpit cushions, Cockpit table, Davits, Electr. anchor windlass, Electr. main sail winch, Self-tailing winches, Solar panels, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Bluetooth player, Gas stove with oven, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Radio with bluetooth, fans in cabins, Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32234 | L/D: | 11.73 / 1.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16184 | L/D: | 11.73 / 1.50 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16186 | L/D: | 11.73 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 17343 | L/D: | 11.73 / 1.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16187 | L/D: | 11.73 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16441 | L/D: | 11.73 / 1.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33073 | L/D: | 11.73 / 1.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21228 | L/D: | 11.73 / 1.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 14027 | L/D: | 11.73 / 1.20 |