|
| Friendliness / Service | 4.40 |
| Technical Condition | 3.27 |
| Cleanliness | 3.67 |
| Check-in | 3.47 |
| Check-out | 4.07 |
| Overall | 3.53 |
| Security Deposit | €4,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Fishing gear | €15.00 | per day |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €15.00 | per set |
| Briefing on the day of arrival (_) | €120.00 | once |
| Crew change | €250.00 | once |
| Early Check-In (From 2 p.m. - extra charge due for skippered charters) | €360.00 | once |
| Half board (_) | on request | |
| Towel set (additional) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | double cleaning | |
| Kayak | €15.00 | per day |
| Deposit reduction (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €55.00 | per day |
| One-way-charter (Not possible from Tortola to Puerto Rico) | on request | |
| Safety net (Self assembly) | €230.00 | once |
| Skipper (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €280.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €15.00 | per piece and day |
| Full board (_) | on request | |
| WiFi internet on board (Not available for every yacht) | on request |
| Year of Build | 2020 |
|---|---|
| Length | 14.15 m |
| Width | 4.50 m |
| Draught | 1.95 m |
| Engine | 75 PS |
| Sail Area | 99.80 qm |
| Weight | 10.70 t |
| Fuel Capacity | 250 l |
| Water Capacity | 530 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Electr. anchor windlass, Self-tailing winches |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Oven, Gas oven, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Pantry equipment, Radio with CD and MP3, Convertible salon table, fans in cabins, Watermaker, WC pump |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Self tacking jib |
Sat 15.10.22 - Sat 29.10.22 | 10 people |
Die Bootselektronik funktionierte nicht einwandfrei. Die ersten 3 Tage waren mit Reparaturen behaftet. Die Starterbatterie hatte einen Plattenschluss, sodass der Motor nicht mehr gestartet werden konnte. Ankerlicht funktionierte nicht. Die Versorgerbatterien konnten Ihre Leistung nicht abgeben da diverse Kontakte extrem Korrodiert waren. Die Unterstützung der Charterbasis war aber extrem gut. Danke.
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21224 | L/D: | 14.15 / 1.95 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 19300 | L/D: | 14.15 / 1.95 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22475 | L/D: | 15.20 / 1.95 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32925 | L/D: | 14.85 / 1.75 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18169 | L/D: | 15.20 / 1.95 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18167 | L/D: | 15.20 / 1.95 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18168 | L/D: | 15.20 / 1.95 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 37978 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18166 | L/D: | 15.94 / 1.92 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18165 | L/D: | 15.94 / 1.92 |