Skipper Cabin Access: From outside only
|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 4.00 |
| Cleanliness | 4.67 |
| Check-in | 4.33 |
| Check-out | 4.67 |
| Overall | 4.33 |
| Security Deposit | €6,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Hostess/Steward | €220.00 | per day plus lodging |
|---|---|---|
| Deposit reduction | on request | |
| One-way-charter | on request | |
| Skipper | €280.00 | per day plus lodging |
| Year of Build | 2018 |
|---|---|
| Length | 13.96 m |
| Width | 7.84 m |
| Draught | 1.30 m |
| Engine | 40 PS + 40 PS |
| Sail Area | 134.00 qm |
| Weight | 15.50 t |
| Fuel Capacity | 1000 l |
| Water Capacity | 700 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Electr. anchor windlass, BBQ |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Oven, Ice cube machine, Freezer, Generator, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Microwave oven, Nespresso machine, Radio with CD/MP3/USB (iPod possible), USB Socket, fans in cabins, Warm water, Watermaker |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Log, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18470 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28121 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28130 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 11369 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17891 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17610 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28122 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22930 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 7198 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 14759 | L/D: | 11.97 / 1.21 |