|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €80.00 | once |
|---|---|---|
| Bed linen and towels-set (one large and one small towel) | €20.00 | once |
| Life jacket for children (_) | on request | |
| Skipper training (on request) | €290.00 | per day |
| Spinnaker (Limited availability) | €18.00 | per day |
| Refuelling service (fuel not included) (_) | €100.00 | once |
| Overnight on board (_) | €80.00 | per day |
| Year of Build | 2011 |
|---|---|
| Length | 9.81 m |
| Width | 3.23 m |
| Draught | 1.90 m |
| Engine | 21 PS |
| Sail Area | 63.00 qm |
| Weight | 3.70 t |
| Fuel Capacity | 30 l |
| Water Capacity | 160 l |
| Steering Type | Tiller |
| Outside | Bathing ladder, Cockpit shower |
|---|---|
| Inside | 12V/220V sockets, Gas stove with oven, Refrigerator, Radio with CD player, Warm water, Kettle |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Anemometer |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37845 | L/D: | 9.53 / 1.88 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34867 | L/D: | 10.70 / 1.50 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37498 | L/D: | 10.77 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36227 | L/D: | 10.34 / 1.82 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34866 | L/D: | 11.50 / 2.08 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35117 | L/D: | 10.60 / 1.92 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2000 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38168 | L/D: | 11.08 / 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38819 | L/D: | 11.31 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35085 | L/D: | 13.55 / 1.36 |
| Cabins: | 1 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 34874 | L/D: | 8.90 / 1.55 |