|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 3.86 |
| Cleanliness | 4.57 |
| Check-in | 4.57 |
| Check-out | 5.00 |
| Overall | 4.71 |
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Deckhand | €90.00 | per day plus lodging |
|---|---|---|
| Hostess/Steward | €100.00 | per day plus lodging |
| Kayak (For 2 persons) | €20.00 | per piece and day |
| Cook (Must have an own cabin) | €110.00 | per day plus lodging |
| Provisioning | on request | |
| Skipper (Must have an own cabin) | €150.00 | per day plus lodging |
| Spinnaker/Gennaker | on request | |
| Stand-up paddle board | €20.00 | per piece and day |
| Full board | on request | |
| WiFi internet on board (Unlimited data volume) | €5.00 | per day |
| Year of Build | 2015 |
|---|---|
| Length | 11.40 m |
| Width | 3.88 m |
| Draught | 1.99 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 74.00 qm |
| Weight | 7.60 t |
| Fuel Capacity | 160 l |
| Water Capacity | 320 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Snorkeling gear |
|---|---|
| Inside | Gas stove with 2 burners, CD Player, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Pantry equipment, Radio, fans in cabins |
| Navigation | Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Nautical charts, Anemometer |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Solid life vests, Fire extinguisher, Distress signals, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
Tue 24.03.26 - Tue 31.03.26 | 5 people |
Zur Sauberkeit der Yacht: Sauber ja, aber man sieht überall am Boden Schlieren von Putzmitteln, die wahrscheinlich nicht mehr wegzukriegen sind.
Yacht hatte etwas schwache Batterie, und die Luken bleiben nicht in dem geöffneten Zustand stehen, wenn man diesen einstellt. Wenn man also lüften will, muss man immer einen Gegenstand dort einklemmen, damit die Luken offen bleiben. Ansonnsten super Yacht. Segel sind neu.
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30916 | L/D: | 12.34 / 1.55 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32937 | L/D: | 12.34 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33294 | L/D: | 12.34 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33288 | L/D: | 14.27 / 1.73 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31652 | L/D: | 12.34 / 2.08 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 32430 | L/D: | 13.85 / 2.27 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 32432 | L/D: | 13.85 / 2.15 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 32431 | L/D: | 13.85 / 2.15 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 6943 | L/D: | 11.30 / 1.63 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34514 | L/D: | 12.35 / 1.90 |