|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €30.00 | per day |
|---|---|---|
| Early Check-In (_) | on request | |
| Hostess/Cook | €150.00 | per day plus lodging |
| Kayak | €30.00 | per piece and day |
| Late Check-Out | on request | |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Skipper | €150.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €40.00 | per piece and day |
| Year of Build | 2014 |
|---|---|
| Length | 12.35 m |
| Width | 4.20 m |
| Draught | 2.10 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 71.00 qm |
| Weight | 9.40 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 380 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Oven, Gas oven, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, Battery charger, Radio |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, Log |
| Safety | VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33104 | L/D: | 13.85 / 2.15 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36168 | L/D: | 14.85 / 2.25 |