|
| Friendliness / Service | 4.57 |
| Technical Condition | 3.56 |
| Cleanliness | 4.11 |
| Check-in | 3.59 |
| Check-out | 4.47 |
| Overall | 3.99 |
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Automatic life vests | €15.00 | per piece and week |
| Outboard engine (Incl. 5 l of fuel) | €80.00 | per week |
| Flex Plan (_) | 10,00 % | Percent on owner price |
| Towels (1x large, 2x small additional) | €8.00 | per set |
| Deposit reduction (12% of the deposit amount per charter week - possible for 2 weeks max.) | on request | |
| Surcharge for regattas (20% of the charter fee) | on request | |
| Stand-up paddle board | €80.00 | per piece and week |
| Overnight on board (For the night before or after the charter. Only bookable at short notice if the week before/after is free.) | €200.00 | once |
| Year of Build | 2025 |
|---|---|
| Length | 15.97 m |
| Width | 4.80 m |
| Draught | 1.00 m |
| Engine | 370 PS + 370 PS |
| Weight | 30.00 t |
| Fuel Capacity | 1500 l |
| Water Capacity | 600 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Bathing platform, Large bimini on flybridge, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Deck lights, Deck cushions, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Flybridge, BBQ and fridge on flybridge, HiFi Speaker in Flybridge, Refrigerator on flybridge, Cushions for flybridge, Solar panels, Sun deck, sink on flybridge, Teak on bathing platform, Teak in cockpit, Drift anchor , LED submarine lights |
|---|---|
| Inside | Oven, Shower, Black water tank, Fusion sound system , Freezer, Generator, Dishwasher, Heating, Induction cooker, Inverter 12V/220V, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Battery charger, Speakers in saloon, HiFi Speaker in saloon and cockpit, LED interior lights, Microwave oven, Convertible salon table, Sink, Carpet, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | GPS with chart plotter on flybridge, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Compass, Radar, Nautical charts |
| Safety | AIS receiver, AIS-Transmitter, Autopilot, First aid kit, Tools, Bowthruster, Solid life vests, Fire extinguisher, Stern thruster, Navigational lights, Fog horn, Distress signals, Life jackets, Rear view camera, Safety equipment, Searchlight, VHF Radio |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Engine | 480 PS + 480 PS |
| Yacht-ID | 35051 | L/D: | 15.97 / 0.98 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Engine | 110 PS |
| Yacht-ID | 35489 | L/D: | 11.98 / 0.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Engine | 370 PS + 370 PS |
| Yacht-ID | 36624 | L/D: | 15.97 / 0.98 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Engine | 110 PS |
| Yacht-ID | 31863 | L/D: | 11.98 / 0.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Engine | 110 PS |
| Yacht-ID | 31862 | L/D: | 11.98 / 0.65 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Engine | 715 PS + 715 PS |
| Yacht-ID | 37070 | L/D: | 19.08 / 1.45 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Engine | 300 PS + 300 PS |
| Yacht-ID | 28315 | L/D: | 10.50 / 0.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Engine | 370 PS + 370 PS |
| Yacht-ID | 34758 | L/D: | 13.60 / 1.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Engine | 370 PS + 370 PS |
| Yacht-ID | 33977 | L/D: | 13.48 / 0.92 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Engine | 300 PS + 300 PS |
| Yacht-ID | 34154 | L/D: | 10.50 / 0.69 |