|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 4.50 |
| Cleanliness | 5.00 |
| Check-in | 4.67 |
| Check-out | 5.00 |
| Overall | 4.83 |
| Security Deposit | €4,735.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Hostess/Steward | €225.00 | per day plus lodging |
|---|---|---|
| Kayak (For 2 persons) | €30.00 | per day |
| Kayak (for one person) | €25.00 | per day |
| Deposit reduction | on request | |
| Cook | €255.00 | per day plus lodging |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €375.00 | once |
| Skipper | €280.00 | per day plus lodging |
| Fuel flat rate | on request |
| Year of Build | 2025 |
|---|---|
| Length | 12.19 m |
| Width | 6.61 m |
| Draught | 1.10 m |
| Engine | 250 PS + 250 PS |
| Sail Area | k.A |
| Weight | 13.83 t |
| Fuel Capacity | 1400 l |
| Water Capacity | 640 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower hot/cold, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, BBQ, Hardtop, Solar panels, LED submarine lights, Wet bar |
|---|---|
| Inside | DVD player, Generator, Airconditioning (independent from shore power), Battery charger, Shore power cable, Microwave oven, Pantry equipment, Radio with CD and MP3, TV, USB Socket, USB sockets in the cabins, Inverter |
| Navigation | Echo sounder, Binoculars, GPS Chart Plotter, Compass, Multifunction touchscreen |
| Safety | Autopilot, Electr. bilge pump, Solid life vests, Fire extinguisher, Manual bilge pump, Fog horn, Distress signals, Rescue collar, Rear view camera, Safety equipment, Safety belt, VHF Radio, Second anchor |