|
| Friendliness / Service | 4.70 |
| Technical Condition | 3.99 |
| Cleanliness | 4.55 |
| Check-in | 4.32 |
| Check-out | 4.65 |
| Overall | 4.41 |
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
| Early Check-In (Until 2 p.m.) | €200.00 | once |
| Ice machine | €50.00 | once |
| Towels (1x large, 1x small ) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | €200.00 | once |
| Hostess/Steward (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Safety net (Preassembled) | €150.00 | once |
| Skipper (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €150.00 | per piece and week |
| additional cleaning (inside, incl. fresh linen) | €200.00 | once |
| additional cleaning (outside) | €150.00 | once |
| Year of Build | 2025 |
|---|---|
| Length | 14.50 m |
| Width | 4.70 m |
| Draught | 2.30 m |
| Engine | 80 PS |
| Sail Area | 115.00 qm |
| Weight | 12.70 t |
| Fuel Capacity | 244 l |
| Water Capacity | 798 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Anchor winch, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Jerry cans for diesel, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Gangway, Ball fender, Plastic bucket, Solar panels, Sprayhood, Teak in cockpit, Wire (shroud) cutter, Canister for water, Water hose, Windex |
|---|---|
| Inside | 2nd refrigerator, Clock, Ice cube machine, Heating, Coffee machine, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, Battery charger, Dinghy (byboat) pump, Pantry equipment, Radio, USB sockets in saloon and cabins, Warm water |
| Navigation | Barometer, Binoculars, GPS Chart Plotter, Harbour books, Navigation set, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Lightning buoy, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Bowthruster, Fire extinguisher, Lifebelts, Engine spare parts , Fog horn, Distress signals, Repair box for dinghy, Life raft, Searchlight, Torchlight, VHF with AIS, Second anchor |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34462 | L/D: | 14.27 / 2.18 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35645 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35644 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35642 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38468 | L/D: | 14.60 / 2.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35643 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33518 | L/D: | 14.06 / 1.80 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34116 | L/D: | 14.50 / 2.30 |