|
| Friendliness / Service | 4.70 |
| Technical Condition | 3.99 |
| Cleanliness | 4.55 |
| Check-in | 4.31 |
| Check-out | 4.65 |
| Overall | 4.41 |
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
| Early Check-In (Until 2 p.m.) | €200.00 | once |
| Ice machine | €50.00 | once |
| Gennaker (Limited availability) | €250.00 | per week, from 2. week 100 EUR |
| Towels (1x large, 1x small ) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | €200.00 | once |
| Hostess/Steward (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Safety net (Preassembled) | €150.00 | once |
| Skipper (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €150.00 | per piece and week |
| additional cleaning (inside, incl. fresh linen) | €200.00 | once |
| additional cleaning (outside) | €150.00 | once |
| Year of Build | 2017 |
|---|---|
| Length | 14.27 m |
| Width | 4.35 m |
| Draught | 2.10 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | 108.00 qm |
| Weight | 12.60 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 360 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Anchor winch, Bathing platform, Jerrycan of petrol, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Gangway, Ball fender, Plastic bucket, Sprayhood, Teak in cockpit, Wire (shroud) cutter, Canister for water, Water hose, Windex |
|---|---|
| Inside | Clock, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, Battery charger, Dinghy (byboat) pump, Pantry equipment, Radio, Warm water |
| Navigation | Barometer, Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Navigation set, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Lightning buoy, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Bowthruster, Fire extinguisher, Lifebelts, Engine spare parts , Fog horn, Distress signals, Radar reflector, Repair box for dinghy, Life raft, Searchlight, Torchlight, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Gennaker device, Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22899 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 7502 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 8983 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 11533 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 11762 | L/D: | 14.27 / 2.17 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 12907 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 13696 | L/D: | 14.27 / 1.73 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28540 | L/D: | 14.15 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 15243 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 7871 | L/D: | 14.27 / 2.10 |