|
| Friendliness / Service | 4.25 |
| Technical Condition | 3.88 |
| Cleanliness | 2.50 |
| Check-in | 3.75 |
| Check-out | 4.38 |
| Overall | 3.38 |
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €80.00 | per week |
|---|---|---|
| Generator (2.0 kW) | €100.00 | per week |
| Hostess/Steward | €1,250.00 | per week plus lodging |
| Safety net (Self assembly) | €50.00 | per week |
| Skipper (_) | €1,350.00 | per week plus lodging |
| Skipper | €1,750.00 | per week plus lodging |
| Stand-up paddle board | €80.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board | €20.00 | per week |
| Year of Build | 2010 |
|---|---|
| Length | 13.10 m |
| Width | 4.12 m |
| Draught | 2.00 m |
| Engine | 54 PS |
| Sail Area | 82.50 qm |
| Weight | 8.90 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 360 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Electr. anchor windlass, Sprayhood, Teak in cockpit, Teak deck, Windex |
|---|---|
| Inside | Gas stove with oven, Heating, Refrigerator, Radio with MP3, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Log |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 14734 | L/D: | 13.10 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 1854 | L/D: | 13.10 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 14733 | L/D: | 13.10 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 29256 | L/D: | 13.85 / 1.80 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38875 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22960 | L/D: | 13.40 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 14815 | L/D: | 15.07 / 2.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 12442 | L/D: | 14.40 / 1.70 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 14819 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33711 | L/D: | 13.34 / 2.20 |