Der Vercharterer fährt die Yachten, auf Wunsch der Crew, aus der Marina heraus, da die Tankerkomerc teilweise sehr eng ist. Sprechen Sie den Vercharterer beim Check-in dazu gern an.
|
| Friendliness / Service | 4.65 |
| Technical Condition | 3.89 |
| Cleanliness | 4.26 |
| Check-in | 4.26 |
| Check-out | 4.67 |
| Overall | 4.30 |
| Security Deposit | €4,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | €15.00 | per piece |
|---|---|---|
| Bed linen (additional - per cabin) | €12.00 | per set |
| Early Check-In (Until 1 p.m.) | €120.00 | once |
| Barbeque | €100.00 | per week |
| Towels (One large and one small one additional) | €8.00 | per set |
| Surcharge for pets | €200.00 | once |
| Deposit reduction | €270.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
| Safety net (Preassembled) | €150.00 | once |
| Skipper | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €70.00 | per week |
| Beach towels | €8.00 | per piece |
| Rebooking fee | €250.00 | once |
| Year of Build | 2017 |
|---|---|
| Length | 10.98 m |
| Width | 3.98 m |
| Draught | 1.15 m |
| Engine | 425 PS |
| Weight | 7.45 t |
| Fuel Capacity | 800 l |
| Water Capacity | 320 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Bathing ladder, Bathing platform, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Gangway, hydraul. Gangway, Water hose |
|---|---|
| Inside | Clock, Black water tank, Gas oven, Air Condition, Refrigerator, Pantry equipment, Sink, Warm water |
| Navigation | Barometer, Binoculars, GPS Chart Plotter, Harbour books, Hand bearing compass, Compass, Navigation set, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, Tools, Bowthruster, Electr. bilge pump, Solid life vests, Fire extinguisher, Stern thruster, Navigational lights, Fog horn, Distress signals, Rescue collar, Torchlight, Second anchor |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Engine | 425 PS |
| Yacht-ID | 38768 | L/D: | 11.29 / 1.17 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Engine | 370 PS |
| Yacht-ID | 29357 | L/D: | 11.99 / 0.90 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Engine | 350 PS |
| Yacht-ID | 21747 | L/D: | 8.90 / 0.63 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Engine | 220 PS + 220 PS |
| Yacht-ID | 27822 | L/D: | 11.99 / 0.85 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 5 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Engine | 300 PS + 300 PS |
| Yacht-ID | 28336 | L/D: | 11.16 / 0.92 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Engine | 175 PS + 175 PS |
| Yacht-ID | 32075 | L/D: | 8.90 / 0.80 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Engine | 200 PS + 200 PS |
| Yacht-ID | 29308 | L/D: | 9.18 / 0.90 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Engine | 175 PS + 175 PS |
| Yacht-ID | 25274 | L/D: | 8.90 / 1.00 |