|
| Friendliness / Service | 4.78 |
| Technical Condition | 3.91 |
| Cleanliness | 4.30 |
| Check-in | 4.22 |
| Check-out | 4.70 |
| Overall | 4.30 |
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €80.00 | per week |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
| Early Check-In (By 2 p.m., depending on availability) | €200.00 | once |
| Early Check-In (between 2 and 4 p.m. - limited availability) | €75.00 | once |
| Ice machine | €80.00 | once |
| Barbeque | €130.00 | once |
| Towels | €10.00 | per person |
| Surcharge for pets | €200.00 | once |
| Nespresso coffee maker | €80.00 | once |
| Safety net (Preassembled) | €160.00 | once |
| Skipper (Must have an own cabin) | €300.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board (Unlimited data volume) | €90.00 | per week |
| additional cleaning | €200.00 | once |
| Year of Build | 2024 |
|---|---|
| Length | 11.31 m |
| Width | 3.98 m |
| Draught | 2.05 m |
| Engine | 29 PS |
| Sail Area | 73.00 qm |
| Weight | 9.39 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 210 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Gangway, Ball fender, Solar panels, Sprayhood, Teak in cockpit, Wire (shroud) cutter, Water hose, Windex |
|---|---|
| Inside | Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Dinghy (byboat) pump, Pantry equipment, Radio with USB, Bluetooth and AUX-In, USB sockets in saloon and cabins, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Navigation set, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Lightning buoy, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Bowthruster, Epirb, Solid life vests, Fire extinguisher, Handheld VHF, Engine spare parts , Fog horn, Distress signals, Radar reflector, Repair box for dinghy, Life raft, Searchlight, Torchlight, VHF with AIS, Second anchor |
| Sails | Furling main sail, Self tacking jib |
Sat 04.04.26 - Sat 11.04.26 | 4 people |
Die Rücknahme war sehr angenehm. Der Bug hatte etliche Hicken und Scharten und wir waren uns keiner Schuld bewusst. Diese verursacht zu haben.
Das hat überhaupt keine Probleme kreiert.
Wir haben das erwähnt und er Mitarbeiter hat gesagt er schaut es sich an.
Danach hat er nur gesagt er würde das dann wieder einmal ausbessern.
Erledigt war das Thema.
Sehr angenehm.
Überhaupt war alles klar strukturiert aber nicht überbordent bürokratisch.
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35683 | L/D: | 11.31 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35688 | L/D: | 11.31 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38694 | L/D: | 11.31 / 1.85 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38693 | L/D: | 11.31 / 1.85 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38240 | L/D: | 11.31 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31916 | L/D: | 9.99 / 2.02 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32035 | L/D: | 9.99 / 2.02 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35986 | L/D: | 11.97 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35735 | L/D: | 12.52 / 1.86 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37025 | L/D: | 11.93 / 2.10 |