|
| Friendliness / Service | 4.33 |
| Technical Condition | 2.67 |
| Cleanliness | 4.33 |
| Check-in | 3.17 |
| Check-out | 4.40 |
| Overall | 3.00 |
| Security Deposit | €600.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests (on request) | €20.00 | per piece and week |
|---|---|---|
| Check-in Sunday | €150.00 | once |
| Crew change | €100.00 | once |
| Early Check-In | €150.00 | once |
| Surcharge for pets | double cleaning | |
| Hostess/Steward | €190.00 | per day plus lodging |
| Cook | €220.00 | per day plus lodging |
| Safety net | €250.00 | once |
| Skipper (Attention: 350 € non-refundable damage waiver is obligatory for skippered charter) | €210.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €150.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board | €100.00 | per week |
| Year of Build | 2014 |
|---|---|
| Length | 11.55 m |
| Width | 6.53 m |
| Draught | 1.15 m |
| Engine | 29 PS + 29 PS |
| Sail Area | 82.00 qm |
| Weight | 7.26 t |
| Fuel Capacity | 100 l + 100 l |
| Water Capacity | 600 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 12V - connection, 220V shore connection, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Black water tank, Refrigerator, Shore power cable, Radio with CD/MP3/USB, Convertible salon table, Warm water, Kettle |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, Solid life vests |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+1+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39023 | L/D: | 11.97 / 1.21 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37376 | L/D: | 12.98 / 1.27 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 11946 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39087 | L/D: | 11.78 / 1.10 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 19535 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39089 | L/D: | 12.33 / 1.10 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 39079 | L/D: | 16.24 / 1.09 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30832 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37013 | L/D: | 13.96 / 1.30 |