|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €4,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Fishing gear | €80.00 | per week |
|---|---|---|
| Automatic life vests | €30.00 | per piece and week |
| Bed linen and towels-set (additional) | €12.00 | per piece |
| Crew change | €120.00 | once |
| Early Check-In (From 2 p.m., depending on availability) | €200.00 | once |
| Flex bulkhead conversion | €150.00 | once |
| Surcharge for pets | on request | |
| Hostess/Steward (Must have an own cabin) | €190.00 | per day plus lodging |
| Cook (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | once |
| Skipper (Must have an own cabin) | €210.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Beach towel | €13.00 | per piece |
| WiFi internet on board (12 GB incl.) | €50.00 | per week |
| Year of Build | 2026 |
|---|---|
| Length | 13.85 m |
| Width | 7.69 m |
| Draught | 1.40 m |
| Engine | 57 PS + 57 PS |
| Sail Area | 105.00 qm |
| Weight | 13.30 t |
| Fuel Capacity | 570 l |
| Water Capacity | 630 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Anchor chain counter, Refrigerator in cockpit, Flybridge, hydraul. Gangway, Solar panels |
|---|---|
| Inside | Freezer, Generator, Inverter 12V/220V, Coffee machine, Airconditioning (independent from shore power), Convertible salon table, USB Socket, fans in cabins, Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | GPS Chart Plotter |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38092 | L/D: | 12.80 / 1.25 |