|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Hostess/Steward | €190.00 | per day plus lodging |
|---|---|---|
| Cook | €190.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | once |
| Spinnaker/Gennaker | €200.00 | per week |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2008 |
|---|---|
| Length | 13.10 m |
| Width | 4.12 m |
| Draught | 1.65 m |
| Engine | 54 PS |
| Sail Area | 82.50 qm |
| Weight | 8.90 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 360 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Cockpit shower, Cockpit speakers, Electr. anchor windlass |
|---|---|
| Inside | Pantry equipment, Warm water |
| Navigation | GPS in cockpit |
| Safety | Autopilot, Safety equipment |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 4257 | L/D: | 13.10 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31577 | L/D: | 13.10 / 1.65 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32143 | L/D: | 13.10 / 1.65 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008-2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 4169 | L/D: | 13.10 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32144 | L/D: | 13.10 / 1.65 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 12992 | L/D: | 13.10 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 24992 | L/D: | 13.10 / 1.65 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34140 | L/D: | 13.10 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18173 | L/D: | 13.10 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 13519 | L/D: | 13.10 / 2.00 |