|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Cook | €170.00 | per day plus lodging |
|---|---|---|
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Skipper | €190.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board (additional) | €120.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2008 |
|---|---|
| Length | 15.50 m |
| Width | 8.53 m |
| Draught | 1.40 m |
| Engine | 75 PS + 75 PS |
| Sail Area | 135.00 qm |
| Weight | 17.00 t |
| Fuel Capacity | 800 l |
| Water Capacity | 900 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit speakers, electr. winch |
|---|---|
| Inside | CD Player, Ice box, Generator, Inverter 12V/220V, Airconditioning (independent from shore power), Battery charger, TV and DVD player, fans in cabins, Watermaker |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Compass, Radar, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 5+2 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22291 | L/D: | 15.50 / 1.30 |