|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €80.00 | per week |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
| Early Check-In (Until 2 p.m.) | €150.00 | once |
| Ice machine | €50.00 | per week |
| Espresso machine | €50.00 | per week |
| Barbeque | €100.00 | per week |
| Hostess/Steward | €200.00 | per day plus lodging |
| Life jacket for children | on request free | |
| Cook | €180.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | per week |
| Skipper | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board (30 GB incl.) | €50.00 | once |
| WiFi internet on board (Unlimited data volume) | €70.00 | once |
| Year of Build | 2021 |
|---|---|
| Length | 15.94 m |
| Width | 4.80 m |
| Draught | 2.00 m |
| Engine | 110 PS |
| Sail Area | 101.00 qm |
| Weight | 13.93 t |
| Fuel Capacity | 400 l |
| Water Capacity | 770 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table, Cover brush, Jerry cans for diesel, Electr. main sail winch, electr. winch, Fender, Mooring lines, Gangway, Cake stand, Plastic bucket, Solar panels, Sprayhood, Teak in cockpit, Teak deck |
|---|---|
| Inside | Gas oven, Freezer, Generator, Inverter 12V/220V, Refrigerator, LED interior lights, Microwave oven, Pantry equipment, Funnel, USB Socket, Cabin & dining area fan , Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Navigation set, Radar, Nautical charts, Depth + Speed instruments |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Bowthruster, electr. weather station, Epirb, Solid life vests, Fire extinguisher, Life vests for children, Fire blanket, Engine spare parts , Navigational lights, Fog horn, Distress signals, Radar reflector, Repair box for dinghy, Life raft, Floating line, Safety belt, Signal mirror, Searchlight, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Genoa, Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39051 | L/D: | 15.94 / 2.20 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28163 | L/D: | 15.94 / 2.40 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 26549 | L/D: | 15.94 / 2.30 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32726 | L/D: | 15.94 / 2.00 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 26361 | L/D: | 15.94 / 2.40 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33877 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33074 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21539 | L/D: | 15.94 / 1.85 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28805 | L/D: | 15.94 / 2.40 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21432 | L/D: | 15.94 / 2.30 |