|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | on request | |
|---|---|---|
| Outboard engine | €90.00 | per week |
| Bed linen and towels-set (additional) | €10.00 | per set |
| Check-in Sunday | €150.00 | once |
| Crew change | €150.00 | once |
| Early Check-In (From 12 noon to 2 p.m.) | €150.00 | once |
| Life jacket for children | on request free | |
| Sea Scooter | €150.00 | per week |
| Skipper | €210.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| Beach towel | €10.00 | per piece |
| WiFi internet on board (100 GB incl.) | €100.00 | per week |
| Year of Build | 2014 |
|---|---|
| Length | 14.05 m |
| Width | 4.49 m |
| Draught | 2.24 m |
| Engine | 75 PS |
| Sail Area | 105.50 qm |
| Weight | 10.80 t |
| Fuel Capacity | 240 l |
| Water Capacity | 618 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit cushions, Snorkeling gear, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Black water tank, Generator, Coffee machine, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Pantry equipment |
| Navigation | GPS Chart Plotter |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34538 | L/D: | 14.05 / 1.85 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 9638 | L/D: | 13.34 / 2.02 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36889 | L/D: | 14.05 / 1.85 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34541 | L/D: | 13.85 / 1.75 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 (2022) | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38236 | L/D: | 14.27 / 1.85 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37861 | L/D: | 14.05 / 2.24 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 30460 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 31376 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31630 | L/D: | 13.85 / 1.60 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31966 | L/D: | 14.27 / 2.10 |