|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,100.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Hostess/Steward | €190.00 | per day plus lodging |
|---|---|---|
| Cook | €190.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | once |
| Spinnaker/Gennaker | €200.00 | per week |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2008 |
|---|---|
| Length | 11.86 m |
| Width | 3.88 m |
| Draught | 1.95 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 67.40 qm |
| Weight | 7.80 t |
| Fuel Capacity | 140 l |
| Water Capacity | 360 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Inside | Pantry equipment |
|---|---|
| Navigation | GPS Chart Plotter |
| Safety | Solid life vests, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17923 | L/D: | 10.76 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17942 | L/D: | 12.35 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34537 | L/D: | 12.85 / 2.13 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35480 | L/D: | 12.15 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34539 | L/D: | 13.10 / 1.52 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39043 | L/D: | 11.55 / 1.85 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37508 | L/D: | 12.93 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35421 | L/D: | 13.10 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35418 | L/D: | 13.10 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34814 | L/D: | 12.85 / 1.60 |