|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | €20.00 | per piece |
|---|---|---|
| Hostess/Steward | €130.00 | per day plus lodging |
| Skipper | €190.00 | per day plus lodging |
| WiFi internet on board | €50.00 | per week |
| Year of Build | 2010 |
|---|---|
| Length | 12.15 m |
| Width | 3.91 m |
| Draught | 1.90 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 78.00 qm |
| Weight | 8.26 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 360 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit speakers, Gangway, Solar panels, Sprayhood, Windex |
|---|---|
| Inside | Air heating, Inverter 12V/220V, Radio with MP3 |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Anemometer |
| Safety | Autopilot |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37508 | L/D: | 12.93 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35884 | L/D: | 12.85 / 2.13 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39048 | L/D: | 12.45 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35418 | L/D: | 13.10 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2004 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35422 | L/D: | 11.40 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 3853 | L/D: | 10.82 / 1.75 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32801 | L/D: | 11.86 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32731 | L/D: | 11.30 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22695 | L/D: | 11.48 / 1.55 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35421 | L/D: | 13.10 / 1.90 |