|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €1,800.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | on request | |
|---|---|---|
| Outboard engine | €90.00 | per week |
| Bed linen and towels-set (additional) | €10.00 | per set |
| Check-in Sunday | €150.00 | once |
| Crew change | €150.00 | once |
| Early Check-In (From 12 noon to 2 p.m.) | €150.00 | once |
| Life jacket for children | on request free | |
| Sea Scooter | €150.00 | per week |
| Skipper | €210.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| Beach towel | €10.00 | per piece |
| WiFi internet on board (100 GB incl.) | €100.00 | per week |
| Year of Build | 2012 |
|---|---|
| Length | 12.45 m |
| Width | 3.99 m |
| Draught | 2.05 m |
| Engine | 30 PS |
| Sail Area | 81.00 qm |
| Weight | 9.00 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 360 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit cushions, Snorkeling gear, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Black water tank, Coffee machine, Refrigerator, Pantry equipment |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Chart plotter |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 13011 | L/D: | 12.45 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 3216 | L/D: | 12.45 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37358 | L/D: | 12.45 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 9633 | L/D: | 11.30 / 1.63 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 9634 | L/D: | 11.30 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17923 | L/D: | 10.76 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 20008 | L/D: | 12.35 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 30390 | L/D: | 12.93 / 2.13 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 30461 | L/D: | 12.35 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31969 | L/D: | 12.35 / 1.65 |