|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen (additional) | €30.00 | per set |
|---|---|---|
| Early Check-In (at 3 p.m.) | €200.00 | once |
| Towels (additional) | €20.00 | per set |
| Hostess/Steward | €1,200.00 | per week plus lodging |
| Deposit reduction | on request | |
| Late Check-Out (_) | €300.00 | once |
| Provisioning | on request | |
| Snorkeling set | €20.00 | per set |
| Skipper | €1,850.00 | per week plus lodging |
| Stand-up paddle board | €150.00 | per piece |
| Beach towel | €20.00 | per piece |
| Year of Build | 2021 |
|---|---|
| Length | 12.40 m |
| Width | 4.17 m |
| Draught | 2.10 m |
| Engine | 39 PS |
| Sail Area | 87.00 qm |
| Weight | 9.80 t |
| Fuel Capacity | 160 l |
| Water Capacity | 475 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing platform, Bimini top, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Freezer, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, TV |
| Navigation | GPS |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Self tacking jib |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 25475 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26411 | L/D: | 10.45 / 1.85 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 27388 | L/D: | 12.87 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 25209 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17135 | L/D: | 12.43 / 2.19 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31244 | L/D: | 12.38 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38840 | L/D: | 12.35 / 2.17 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18768 | L/D: | 12.43 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18948 | L/D: | 11.50 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31127 | L/D: | 11.22 / 2.00 |