|
| Friendliness / Service | 4.42 |
| Technical Condition | 3.35 |
| Cleanliness | 4.12 |
| Check-in | 3.35 |
| Check-out | 4.04 |
| Overall | 3.69 |
| Security Deposit | €4,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bathing towel | €10.00 | per piece |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €15.00 | per set |
| Sunday check in (_) | €200.00 | once |
| Early Check-In (_) | €350.00 | once |
| Shopping service | on request | |
| Gas grill | €150.00 | per week |
| Surcharge for pets (On request) | €250.00 | once |
| Coffee capsules (10 pcs.) | €5.00 | per set |
| Kayak | €150.00 | per piece and week |
| Damage Waiver | €630.00 | per week |
| One-way-charter | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €300.00 | once |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Beach towel | €10.00 | per piece |
| Year of Build | 2021 |
|---|---|
| Length | 13.99 m |
| Width | 7.96 m |
| Draught | 1.30 m |
| Engine | 57 PS + 57 PS |
| Sail Area | 137.00 qm |
| Weight | 16.60 t |
| Fuel Capacity | 520 l + 520 l |
| Water Capacity | 300 l + 300 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Anchor with chain, Cockpit shower, Refrigerator in cockpit, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, electr. winch, Flybridge, Gangway, Sink on cockpit , Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Gas stove with oven, Generator, Inverter 12V/220V, Coffee machine, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Shore power cable, Dinghy (byboat) pump, Microwave oven, Pantry equipment, TV, USB sockets in the cabins, fans in cabins, Warm water, Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Navigation set, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Autopilot, Bosun's chair, Fire extinguisher, Emergency tiller, Life raft, Safety equipment, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Battened main sail, Lazybag, Furling genoa, Self tacking jib |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32654 | L/D: | 13.99 / 1.30 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 27099 | L/D: | 13.99 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28502 | L/D: | 13.99 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32208 | L/D: | 13.99 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31645 | L/D: | 13.99 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 30094 | L/D: | 13.99 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32238 | L/D: | 13.99 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33806 | L/D: | 13.99 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26461 | L/D: | 13.99 / 1.30 |