|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €100.00 | per week |
|---|---|---|
| Bed linen and towels-set (one large and one small towel) | €25.00 | per set |
| Hostess | €150.00 | per day plus lodging |
| Cook | €270.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Skipper | €200.00 | per day plus lodging |
| Year of Build | 2016 |
|---|---|
| Length | 12.35 m |
| Width | 3.96 m |
| Draught | 2.10 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | 82.00 qm |
| Weight | 8.68 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 360 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower hot/cold, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Gas stove with oven, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Warm water |
| Navigation | Electr. nautical charts, GPS with chart plotter in cockpit, Compass, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Autopilot, First aid kit, Electr. bilge pump, Light buoy, Emergency tiller, Distress signals, Life raft, Rescue collar, Safety belt, Torchlight, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21210 | L/D: | 12.35 / 2.05 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20668 | L/D: | 14.06 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 12204 | L/D: | 14.15 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 19466 | L/D: | 13.00 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 13347 | L/D: | 13.10 / 2.00 |