|
| Friendliness / Service | 4.40 |
| Technical Condition | 3.27 |
| Cleanliness | 3.67 |
| Check-in | 3.47 |
| Check-out | 4.07 |
| Overall | 3.53 |
| Security Deposit | €0.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Half board (_) | on request | |
|---|---|---|
| Surcharge for pets | double cleaning | |
| Kayak | €15.00 | per day |
| One-way-charter (Not possible from Tortola to Puerto Rico) | on request | |
| Stand-up paddle board | €15.00 | per piece and day |
| Full board (_) | on request | |
| WiFi internet on board (Not available for every yacht) | on request |
| Year of Build | 2023 |
|---|---|
| Length | 16.80 m |
| Width | 8.74 m |
| Draught | 1.48 m |
| Engine | 80 PS + 80 PS |
| Sail Area | 157.00 qm |
| Weight | 22.00 t |
| Fuel Capacity | 1200 l |
| Water Capacity | 1260 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table, Davits, Electr. anchor windlass, electr. winch, Anchor winch remote control, Flybridge, Sun loungers, Solar panels, Sun deck |
|---|---|
| Inside | Oven, Ice cube machine, Freshwater pump, Freezer, Generator, Hi-Fi system, Inverter 12V/220V, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Battery charger, Mosquito nets, Pantry equipment, fans in cabins, Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 6+2 | Berths: | 12+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35902 | L/D: | 16.80 / 1.48 |
| Cabins: | 6+2 | Berths: | 12+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31601 | L/D: | 16.80 / 1.48 |
| Cabins: | 6+2 | Berths: | 12+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30377 | L/D: | 16.80 / 1.00 |
| Cabins: | 6+2 | Berths: | 12+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35003 | L/D: | 16.80 / 1.48 |
| Cabins: | 6+2 | Berths: | 12+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36658 | L/D: | 16.80 / 1.48 |
| Cabins: | 6+2 | Berths: | 12+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36107 | L/D: | 16.80 / 1.48 |
| Cabins: | 6+2 | Berths: | 12+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35732 | L/D: | 16.80 / 1.48 |
| Cabins: | 6+1 | Berths: | 12+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37417 | L/D: | 16.80 / 1.48 |
| Cabins: | 6+2 | Berths: | 12+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35731 | L/D: | 16.80 / 1.48 |
| Cabins: | 6+2 | Berths: | 12+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30592 | L/D: | 14.76 / 1.40 |