|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €5,865.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Evening start | on request | |
|---|---|---|
| Kayak (2 persons) | €30.00 | per day |
| Deposit reduction | on request | |
| Skipper | €280.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €30.00 | per piece and day |
| WiFi internet on board (50 GB incl.) | €31.00 | per day |
| Year of Build | 2025 |
|---|---|
| Length | 13.91 m |
| Width | 4.45 m |
| Draught | 1.60 m |
| Engine | 57 PS |
| Sail Area | k.A |
| Weight | k.A |
| Fuel Capacity | 250 l |
| Water Capacity | 250 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Bowsprit, Cockpit shower hot/cold, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, electr. winch, Fender, Mooring lines, BBQ, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | 2nd refrigerator, Gas stove with oven, Generator, Inverter 12V/220V, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Battery charger, HiFi Speaker in saloon and cockpit, LED interior lights, Microwave oven, Pantry equipment, TV, USB sockets in the cabins, Warm water, Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Compass, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | AIS receiver, AIS-Transmitter, Autopilot, Bowthruster, Electr. bilge pump, Solid life vests, Navigational lights, Life raft, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33465 | L/D: | 13.24 / 1.78 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38147 | L/D: | 12.75 / 1.50 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38149 | L/D: | 12.75 / 1.50 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38148 | L/D: | 12.75 / 1.50 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33464 | L/D: | 13.24 / 1.76 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36327 | L/D: | 12.52 / 1.68 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38145 | L/D: | 12.75 / 1.50 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38144 | L/D: | 12.75 / 1.50 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38146 | L/D: | 12.75 / 1.50 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38159 | L/D: | 13.91 / 2.20 |