|
| Friendliness / Service | 4.70 |
| Technical Condition | 3.99 |
| Cleanliness | 4.55 |
| Check-in | 4.31 |
| Check-out | 4.65 |
| Overall | 4.41 |
| Security Deposit | €3,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
| Early Check-In (Until 2 p.m.) | €200.00 | once |
| Early Check-In (between 2 and 4 p.m. - limited availability) | €75.00 | once |
| Ice machine | €45.00 | once |
| Barbeque | €65.00 | per week |
| Towels (1x large, 1x small ) | €10.00 | per set |
| Hostess/Steward (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Nespresso coffee maker | €45.00 | once |
| Safety net (Preassembled) | €180.00 | once |
| Safety net (Self assembly) | €35.00 | once |
| Skipper (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| additional cleaning | €200.00 | once |
| Year of Build | 2026 |
|---|---|
| Length | 13.12 m |
| Width | 6.65 m |
| Draught | 2.97 m |
| Engine | 29 PS + 29 PS |
| Sail Area | 72.20 qm |
| Weight | 10.24 t |
| Fuel Capacity | 400 l |
| Water Capacity | 300 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Anchor winch, Jerrycan of petrol, Bimini top, Boat hook, Cockpit speakers, Cockpit cushions, electr. winch, Folding propeller, Fender, Anchor winch remote control, Mooring lines, Gangway, Ball fender, Solar panels, Teak in cockpit, Wire (shroud) cutter, Canister for water, Water hose |
|---|---|
| Inside | Heating, Inverter 12V/220V, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, Battery charger, Pantry equipment, Radio, USB Socket, fans in cabins, WC (electr.) |
| Navigation | Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Navigation set, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Autopilot, Lightning buoy, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Fire extinguisher, Engine spare parts , Fog horn, Distress signals, Radar reflector, Life raft, Searchlight, Torchlight, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Self tacking jib |