Not available as Bareboat - Skipper of charter company is obligatory
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Year of Build | 2023 |
|---|---|
| Length | 15.94 m |
| Width | 4.80 m |
| Draught | 2.00 m |
| Engine | 110 PS |
| Sail Area | 101.00 qm |
| Weight | 13.93 t |
| Fuel Capacity | 400 l |
| Water Capacity | 720 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Bathing platform, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Fender, Gangway, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Oven, Ice box, Gas oven, Freezer, Generator, Dishwasher, Heating, Inverter 12V/220V, Coffee machine, Refrigerator, Battery charger, Microwave oven, Pantry equipment, Safe for valuables, Sink, TV, Warm water |
| Navigation | Binoculars, Compass, Radar, Nautical charts, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Bowthruster, Electr. bilge pump, Fire axe, Fire extinguisher, Manual bilge pump, Lifebelts, Fog horn, Distress signals, Life jackets, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28306 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33614 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38415 | L/D: | 14.60 / 2.47 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37833 | L/D: | 12.87 / 1.70 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34499 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32643 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35605 | L/D: | 15.94 / 1.92 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38267 | L/D: | 14.85 / 1.80 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling / Battened |
| Yacht-ID | 37834 | L/D: | 13.85 / 1.90 |