|
| Friendliness / Service | 4.88 |
| Technical Condition | 3.75 |
| Cleanliness | 4.75 |
| Check-in | 4.63 |
| Check-out | 4.75 |
| Overall | 4.38 |
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €120.00 | per week |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €10.00 | per person and week |
| Early Check-In (from 1 p.m.) | €120.00 | once |
| Towels (one large and one small one) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | €200.00 | once |
| Safety net | €200.00 | once |
| Skipper | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2005 |
|---|---|
| Length | 15.48 m |
| Width | 4.48 m |
| Draught | 2.30 m |
| Engine | 78 PS |
| Sail Area | 120.00 qm |
| Weight | 14.00 t |
| Fuel Capacity | 400 l |
| Water Capacity | 800 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Gangway, Sprayhood, Teak in cockpit, Teak deck |
|---|---|
| Inside | Oven, Black water tank, Gas oven, Freezer, Heating, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, Microwave oven, Pantry equipment, Radio with CD and MP3, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, Navigation set, Radar, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests, Fire extinguisher, Lifebelts, Navtex, Emergency tiller, Distress signals, Life raft, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28505 | L/D: | 12.87 / 2.17 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22669 | L/D: | 13.40 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 5717 | L/D: | 14.40 / 1.85 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31350 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 26571 | L/D: | 13.85 / 2.27 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 25221 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 25368 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28157 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28175 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28270 | L/D: | 14.85 / 2.25 |