|
| Friendliness / Service | 4.88 |
| Technical Condition | 3.75 |
| Cleanliness | 4.75 |
| Check-in | 4.63 |
| Check-out | 4.75 |
| Overall | 4.38 |
| Year of Build | 2007 |
|---|---|
| Length | 10.81 m |
| Width | 3.65 m |
| Draught | 1.70 m |
| Engine | 30 PS |
| Sail Area | 61.50 qm |
| Weight | 6.26 t |
| Fuel Capacity | 90 l |
| Water Capacity | 265 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Gangway, Stern shower |
|---|---|
| Inside | Gas oven, Refrigerator, Battery charger, Shore power cable, Radio with CD player |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 13931 | L/D: | 12.14 / 2.25 |