|
| Friendliness / Service | 4.70 |
| Technical Condition | 3.99 |
| Cleanliness | 4.55 |
| Check-in | 4.31 |
| Check-out | 4.65 |
| Overall | 4.41 |
| Security Deposit | €1,700.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Automatic life vests | on request | per piece and week |
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
| Early Check-In (from 1 p.m. - limited availability) | €200.00 | once |
| Barbeque | €130.00 | per week |
| Towels (1x large, 1x small ) | €10.00 | per set |
| Hostess/Steward (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Kayak | €100.00 | per week |
| Safety net (Preassembled) | €180.00 | once |
| Skipper (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| additional cleaning | €200.00 | once |
| Year of Build | 2023 |
|---|---|
| Length | 9.99 m |
| Width | 3.42 m |
| Draught | 1.58 m |
| Engine | 28 PS |
| Sail Area | 51.00 qm |
| Weight | 5.30 t |
| Fuel Capacity | 150 l |
| Water Capacity | 150 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Anchor winch, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Jerry cans for diesel, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Gangway, Ball fender, Plastic bucket, Solar panels, Sprayhood, Teak in cockpit, LED submarine lights, Wire (shroud) cutter, Canister for water, Water hose |
|---|---|
| Inside | Clock, Heating, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Dinghy (byboat) pump, Pantry equipment, Radio with CD/USB/MP3/Aux-In/Bluetooth, Convertible salon table, USB Socket, Warm water |
| Navigation | Barometer, Binoculars with compass, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Navigation set, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Lightning buoy, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Fire extinguisher, Lifebelts, Engine spare parts , Fog horn, Distress signals, Radar reflector, Repair box for dinghy, Life raft, Safety equipment, Searchlight, Torchlight, VHF with AIS, Second anchor |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
Sat 18.04.26 - Sat 25.04.26 | 2 people |
Die gesamte Abwicklung und Betreuung durch das von Pitter beauftragte Unternehmen SERVIC DELFIN war sehr professionell und kundenorientiert. Für mich war es die beste Erfahrung mit einem Vercharterter.Kleine technische Probleme wurden umgehend behoben. Diese Erfahrung wurde sicherlich auch durch die frühe Saison begünstigt.
Die Segelyacht aus 2023 war in einem ungewöhnlich guten Zustand mit toller Ausstattung z.B. in der Pantry - ein großer Vorteil von Eigneryachten im Charterbetrieb.
Sat 21.06.25 - Sat 28.06.25 | 2 people |
Sehr nettes Personal deutschsprachig zuvorkommend trotz Probleme mit unserer Kredtkarte, Boot sehr leicht zu manövrieren obwohl kein Bugstrahlruder vorhanden war.
Sat 18.05.24 - Sat 25.05.24 | 2 people |
Wir waren wirklich sehr beeindruckt von der Professionalität, technischen Zustand und seriösen , verbindlichen Übergabe und Rücknahme. Gerne wieder.
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39006 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18653 | L/D: | 10.34 / 1.98 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35124 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35144 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 24615 | L/D: | 9.96 / 1.90 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 8359 | L/D: | 9.45 / 1.85 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33541 | L/D: | 9.99 / 2.02 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39039 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32682 | L/D: | 11.31 / 1.65 |