|
| Friendliness / Service | 4.62 |
| Technical Condition | 3.62 |
| Cleanliness | 4.18 |
| Check-in | 3.71 |
| Check-out | 4.47 |
| Overall | 4.21 |
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | €35.00 | per piece and week |
|---|---|---|
| Outboard engine | €110.00 | per week |
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
| Early Check-In (_) | €200.00 | once |
| Towels (2 pcs.) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | €200.00 | once |
| Deposit reduction | €250.00 | once |
| One-way-charter | on request | |
| Safety net (Self assembly) | €30.00 | per week |
| Skipper | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2018 |
|---|---|
| Length | 9.99 m |
| Width | 3.42 m |
| Draught | 1.95 m |
| Engine | 30 PS |
| Sail Area | 51.00 qm |
| Weight | 5.30 t |
| Fuel Capacity | 150 l |
| Water Capacity | 150 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Jerrycan of petrol, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table, Cover brush, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Gangway, Ball fender, Plastic bucket, Solar panels, Sprayhood, Teak in cockpit, Drift anchor , Padlock, Water hose, Winches |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Broom and dustpan, Coat hangers, Toilet brush, Pantry equipment, Funnel, Warm water |
| Navigation | Barometer, Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Navigation set, Nautical charts, Log, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Bowthruster, Solid life vests, Fire extinguisher, Flags, Lifebelts, Fog horn, Emergency tiller, Distress signals, Safety equipment, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Furling main sail |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18653 | L/D: | 10.34 / 1.98 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32048 | L/D: | 9.99 / 1.58 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 8731 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 8732 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35124 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35144 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 24615 | L/D: | 9.96 / 1.90 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 8359 | L/D: | 9.45 / 1.85 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 8733 | L/D: | 9.45 / 1.40 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 15464 | L/D: | 9.67 / 1.90 |