|
| Friendliness / Service | 4.70 |
| Technical Condition | 3.99 |
| Cleanliness | 4.55 |
| Check-in | 4.31 |
| Check-out | 4.65 |
| Overall | 4.41 |
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Automatic life vests | €20.00 | per piece and week |
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
| Early Check-In (Until 2 p.m.) | €200.00 | once |
| Ice machine | €50.00 | once |
| Towels (1x large, 1x small ) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | €200.00 | once |
| Hostess/Steward (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Safety net (Preassembled) | €150.00 | once |
| Skipper (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €150.00 | per piece and week |
| additional cleaning (inside, incl. fresh linen) | €200.00 | once |
| additional cleaning (outside) | €150.00 | once |
| Year of Build | 2005 |
|---|---|
| Length | 12.99 m |
| Width | 3.95 m |
| Draught | 1.80 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | 89.00 qm |
| Weight | 9.50 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 360 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Anchor winch, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit table, Davits, Jerry cans for diesel, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Gangway, Ball fender, Plastic bucket, Solar panels, Sprayhood, Teak in cockpit, Teak deck, Canister for water, Water hose, Windex |
|---|---|
| Inside | Clock, Shower, Heating, Refrigerator, Battery charger, Dinghy (byboat) pump, Pantry equipment, Radio, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Barometer, Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Navigation set, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, Lightning buoy, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Bowthruster, Fire extinguisher, Lifebelts, Engine spare parts , Navtex, Fog horn, Distress signals, Radar reflector, Repair box for dinghy, Life raft, Life jackets, Searchlight, Torchlight, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Gennaker device, Furling genoa, Furling main sail, Spi-Tree, Spi facility |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 (2021) | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 1017 | L/D: | 12.99 / 2.15 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 5806 | L/D: | 12.99 / 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 (2020) | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 955 | L/D: | 12.14 / 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 (2021) | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 1024 | L/D: | 11.40 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 (2021) | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 954 | L/D: | 12.35 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37740 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 1655 | L/D: | 10.75 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38781 | L/D: | 12.38 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38282 | L/D: | 11.50 / 2.05 |