Yacht was refitted in 2021
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €1,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Catering | on request | |
|---|---|---|
| Concierge service | on request | |
| E-Foil | €1,900.00 | per week |
| E-Foil | €300.00 | per day |
| Early Check-In | €300.00 | once |
| Hostess/Steward | €1,750.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Seabob | €900.00 | per week |
| Seabob | €200.00 | per day |
| Skipper (No deposit required) | €2,200.00 | per week plus lodging |
| Refuelling service (fuel not included) | on request | |
| Water sports equipment | on request |
| Year of Build | 2001 (2021) |
|---|---|
| Length | 14.94 m |
| Width | 4.27 m |
| Draught | 1.30 m |
| Engine | 660 PS + 660 PS |
| Weight | 19.50 t |
| Fuel Capacity | 1600 l |
| Water Capacity | 500 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Refrigerator in cockpit, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, Gangway, Snorkeling gear, Sun deck |
|---|---|
| Inside | Freezer, Generator, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, LED interior lights, Microwave oven, Pantry equipment, Radio, TV |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Radar, Nautical charts |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, First aid kit, Bowthruster, Fire extinguisher, Navigational lights, Fog horn, Life raft, Safety equipment, VHF Radio |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Engine | 300 PS + 300 PS |
| Yacht-ID | 38787 | L/D: | 10.50 / 1.20 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Engine | 440 PS + 440 PS |
| Yacht-ID | 38409 | L/D: | 13.55 / 1.25 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Engine | 380 PS + 380 PS |
| Yacht-ID | 36852 | L/D: | 12.50 / 1.19 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Engine | 435 PS + 435 PS |
| Yacht-ID | 38945 | L/D: | 14.99 / 1.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Engine | 435 PS + 435 PS |
| Yacht-ID | 38788 | L/D: | 13.60 / 1.11 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Engine | 320 PS + 320 PS |
| Yacht-ID | 38451 | L/D: | 13.43 / 1.15 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Engine | 260 PS + 260 PS |
| Yacht-ID | 38052 | L/D: | 11.99 / 1.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Engine | 260 PS + 260 PS |
| Yacht-ID | 38051 | L/D: | 11.99 / 1.00 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Engine | 800 PS + 800 PS |
| Yacht-ID | 38200 | L/D: | 16.90 / 1.50 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Engine | 550 PS + 550 PS |
| Yacht-ID | 35797 | L/D: | 13.33 / 1.05 |