|
| Friendliness / Service | 4.70 |
| Technical Condition | 3.99 |
| Cleanliness | 4.55 |
| Check-in | 4.31 |
| Check-out | 4.65 |
| Overall | 4.41 |
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Automatic life vests | €20.00 | per piece and week |
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
| Early Check-In (Until 2 p.m.) | €200.00 | once |
| Ice machine | €50.00 | once |
| Towels (1x large, 1x small ) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | €200.00 | once |
| Hostess/Steward (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Safety net (Preassembled) | €150.00 | once |
| Skipper (Must have an own cabin) | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €150.00 | per piece and week |
| additional cleaning (inside, incl. fresh linen) | €200.00 | once |
| additional cleaning (outside) | €150.00 | once |
| Year of Build | 2023 |
|---|---|
| Length | 13.24 m |
| Width | 4.30 m |
| Draught | 2.10 m |
| Engine | 60 PS |
| Sail Area | k.A |
| Weight | k.A |
| Fuel Capacity | 250 l |
| Water Capacity | 380 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Gangway, BBQ, Ball fender, Plastic bucket, Solar panels, Sprayhood, Teak in cockpit, Water hose |
|---|---|
| Inside | Heating, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, Battery charger, Dinghy (byboat) pump, Pantry equipment, Radio, Convertible salon table, USB Socket, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Navigation set, Nautical charts |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Lightning buoy, First aid kit, Tools, Bowthruster, Fire extinguisher, Distress signals, Radar reflector, Life raft, Second anchor |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 21444 | L/D: | 13.24 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 21446 | L/D: | 13.24 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 21448 | L/D: | 13.24 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30044 | L/D: | 13.24 / 1.75 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30045 | L/D: | 13.24 / 1.75 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28434 | L/D: | 13.24 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35868 | L/D: | 13.32 / 1.95 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38468 | L/D: | 14.60 / 2.25 |