Not available as Bareboat - Skipper of charter company is obligatory
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €0.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | on request | |
|---|---|---|
| Surcharge for pets | on request | |
| Kayak (double seater) | on request | per piece |
| Damage Waiver (Attention: Non-refundable damage waiver is obligatory for skippered charter) | on request | |
| Life jacket for children | on request | |
| One-way-charter | on request | |
| Stand-up paddle board (electric) | on request | per piece |
| Year of Build | 2025 |
|---|---|
| Length | 20.36 m |
| Width | 9.84 m |
| Draught | 1.70 m |
| Engine | 170 PS + 170 PS |
| Sail Area | 230.00 qm |
| Weight | k.A |
| Fuel Capacity | 700 l + 700 l |
| Water Capacity | 1150 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Bathing platform, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Refrigerator in cockpit, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, electr. winch, Fender, Gangway, BBQ, Cake stand, Solar panels |
|---|---|
| Inside | Oven, Ice cube machine, Gas oven, Freezer, Generator, Dishwasher, Inverter 12V/220V, Jacuzzi, Coffee machine, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, Battery charger, Microwave oven, Pantry equipment, Safe for valuables, Sink, TV, Warm water, Watermaker |
| Navigation | Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Compass, Radar, Nautical charts, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Bowthruster, Electr. bilge pump, Solid life vests, Fire axe, Fire extinguisher, Manual bilge pump, Lifebelts, Fog horn, Distress signals, Life raft, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 5+2 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37176 | L/D: | 17.65 / 1.49 |
| Cabins: | 5+2 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37221 | L/D: | 14.28 / 1.20 |