|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 4.58 |
| Cleanliness | 4.42 |
| Check-in | 4.42 |
| Check-out | 4.67 |
| Overall | 4.75 |
| Security Deposit | €4,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen (Incl. pillows, blankets, sheets, bed linen) | €60.00 | per person |
|---|---|---|
| Short term charter | on request | |
| Spinnaker | on request |
| Year of Build | 2015 |
|---|---|
| Length | 10.45 m |
| Width | 3.70 m |
| Draught | 2.20 m |
| Engine | 20 PS |
| Sail Area | 54.00 qm |
| Weight | 5.50 t |
| Fuel Capacity | 130 l |
| Water Capacity | 230 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Cockpit shower, Cockpit table, Electr. anchor windlass |
|---|---|
| Inside | Stove, Battery charger, Radio with CD player, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, GPS, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, VHF Radio |
| Sails | Lazy-Jack System, Lazybag, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32226 | L/D: | 10.45 / 1.85 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16133 | L/D: | 10.30 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37505 | L/D: | 10.86 / 1.18 - 2.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17288 | L/D: | 14.21 / 2.90 - 1.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32263 | L/D: | 11.23 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 27738 | L/D: | 11.50 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32184 | L/D: | 11.50 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37504 | L/D: | 10.86 / 1.18 - 2.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16710 | L/D: | 10.86 / 1.18 - 2.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 37299 | L/D: | 13.25 / 2.30 |