Ein Sailing Resume muss vor einer Buchung vorgelegt werden.
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €6,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen and towels-set (_) | €20.00 | per set |
|---|---|---|
| Skipper | €320.00 | per day plus lodging |
| Spinnaker | €390.00 | once |
| Year of Build | 2022 |
|---|---|
| Length | 13.55 m |
| Width | 4.50 m |
| Draught | 1.36 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 117.00 qm |
| Weight | 6.30 t |
| Fuel Capacity | 95 l |
| Water Capacity | 350 l |
| Steering Type | Tiller |
| Outside | Fishing gear, Anchor winch, Bowsprit, Cockpit cushions, Solar panels |
|---|---|
| Inside | Black water tank, Heating, Refrigerator, Battery charger, MP3 player, Pantry equipment, Convertible salon table, Warm water |
| Navigation | GPS, GPS Chart Plotter, GPS with chart plotter in cockpit, Radar, Nautical charts |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Autopilot, Emergency tiller, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 27878 | L/D: | 12.87 / 2.17 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36410 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33630 | L/D: | 12.87 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36276 | L/D: | 14.98 / 2.25 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33403 | L/D: | 10.86 / 1.18 - 2.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33390 | L/D: | 13.05 / 1.95 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38594 | L/D: | 12.10 / 1.35 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33628 | L/D: | 10.45 / 1.50 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33388 | L/D: | 12.50 / 3.00 - 3.00 |