|
| Friendliness / Service | 4.75 |
| Technical Condition | 3.75 |
| Cleanliness | 4.25 |
| Check-in | 3.33 |
| Check-out | 4.25 |
| Overall | 3.75 |
| Security Deposit | €5,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Comfort package (linen and towels) | Replaces service fee | €700.00 | once |
|---|---|---|
| Security deposit insurance | on request | |
| Skipper | €2,450.00 | per week plus lodging |
| Year of Build | 2019 |
|---|---|
| Length | 13.71 m |
| Width | 7.54 m |
| Draught | 1.45 m |
| Engine | 40 PS + 40 PS |
| Sail Area | 107.00 qm |
| Weight | 11.40 t |
| Fuel Capacity | 300 l + 300 l |
| Water Capacity | 300 l + 300 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Outside shower, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Gangway, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | 2nd refrigerator, Oven, Gas stove with oven, Freezer, Generator, Inverter 12V/220V, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Microwave oven, Pantry equipment, Radio with bluetooth, Radio with CD player, TV, Warm water, Watermaker |
| Navigation | Echo sounder, Speed display, GPS Chart Plotter, Radar, Log, Anemometer |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 23007 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 27877 | L/D: | 12.33 / 1.10 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30950 | L/D: | 11.74 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29614 | L/D: | 12.80 / 1.35 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+2+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29620 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29619 | L/D: | 11.97 / 1.21 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37624 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36231 | L/D: | 11.99 / 1.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33376 | L/D: | 12.33 / 1.10 |