Nach Abschluss der Buchung müssen ein Erfahrungsnachweis und der Vertrag des Vercharterer gesondert unterzeichnet werden.
|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 4.50 |
| Cleanliness | 4.67 |
| Check-in | 4.50 |
| Check-out | 5.00 |
| Overall | 4.83 |
| Security Deposit | €4,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Kayak | €90.00 | per week |
|---|---|---|
| Short term charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Stand-up paddle board | €90.00 | per piece and week |
| Overnight on board (In the main for the last night on board. Only bookable at short notice if the following week is free.) | on request |
| Year of Build | 2026 |
|---|---|
| Length | 10.80 m |
| Width | 4.00 m |
| Draught | 2.05 m |
| Engine | 30 PS |
| Sail Area | 74.50 qm |
| Weight | 5.90 t |
| Fuel Capacity | 80 l |
| Water Capacity | 200 l |
| Steering Type | Tiller |
| Outside | Bathing ladder, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | 12 V socket, Oven, Heating, Refrigerator, Pantry equipment, Warm water |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | asymmetric spinnaker, Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 38810 | L/D: | 9.65 / 1.65 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38174 | L/D: | 10.77 / 1.50 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 32269 | L/D: | 9.53 / 1.20 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35954 | L/D: | 9.65 / 1.65 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 38808 | L/D: | 10.11 / 1.95 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37710 | L/D: | 7.70 / 2.00 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35800 | L/D: | 9.65 / 1.65 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 38809 | L/D: | 10.11 / 1.95 |