Ein Sailing Resume muss vor einer Buchung vorgelegt werden.
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €9,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen and towels-set (_) | €20.00 | per set |
|---|---|---|
| Skipper | €320.00 | per day plus lodging |
| Spinnaker | €480.00 | once |
| Year of Build | 2016 |
|---|---|
| Length | 12.98 m |
| Width | 7.42 m |
| Draught | 2.27 m |
| Engine | 40 PS + 40 PS |
| Sail Area | 90.60 qm |
| Weight | 6.50 t |
| Fuel Capacity | 180 l |
| Water Capacity | 200 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Folding propeller, Solar panels |
|---|---|
| Inside | Inverter 12V/220V, Battery charger, MP3 player, Warm water, Watermaker |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Nautical charts |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Autopilot, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 13704 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26932 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 37300 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+1+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 9974 | L/D: | 16.30 / 2.40 - 0.80 |