Sailing Resume ist für jeden Bareboat-Charter obligatorisch und muss vor der Validierung überprüft werden
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €7,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Fishing gear | €25.00 | per day |
|---|---|---|
| Bed linen and towels-set (additional) | on request | |
| Hostess/Steward | €210.00 | per day plus lodging |
| Provisioning | on request | |
| Skipper | €280.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €150.00 | per piece and week |
| Wi-Fi data package | by consumption | |
| Wing Foil | €125.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2026 |
|---|---|
| Length | 13.85 m |
| Width | 7.69 m |
| Draught | 1.31 m |
| Engine | 57 PS + 57 PS |
| Sail Area | 105.00 qm |
| Weight | 13.30 t |
| Fuel Capacity | 570 l |
| Water Capacity | 630 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 12V - connection, Anchor with chain, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table, BBQ, Solar panels, Winches |
|---|---|
| Inside | Oven, Generator, Refrigerator, Battery charger, Watermaker |
| Navigation | Binoculars, GPS, Compass, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, Electr. bilge pump, Epirb, Fire extinguisher, Distress signals, Life jackets, Torchlight, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38811 | L/D: | 13.85 / 1.31 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 38967 | L/D: | 13.85 / 1.31 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39025 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32993 | L/D: | 12.33 / 1.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32996 | L/D: | 12.33 / 1.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32997 | L/D: | 12.33 / 1.10 |