|
| Friendliness / Service | 4.76 |
| Technical Condition | 4.10 |
| Cleanliness | 4.40 |
| Check-in | 4.32 |
| Check-out | 4.65 |
| Overall | 4.44 |
| Security Deposit | €1,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €100.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
|---|---|---|
| Dinghy | €100.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
| Deactivation of VHF (_) | €50.00 | once |
| Surcharge for pets (not allowed on every yacht) | €140.00 | once |
| Pillow, blanket, sheets, duvet cover, cases, towels (one large and one small towel) | €48.00 | per set |
| Provisioning (_) | on request | |
| Safety net (Self assembly - limited availability) | on request free | |
| Instruction for use of emergency flares/signals (by video for up to 2 people) | €15.00 | once |
| Skipper | on request | |
| Skipper training (40€/hour - 3 hours minimum duration. Must be specified when booking.) | on request | |
| Spinnaker/Gennaker | on request | |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| Overnight on board (On the prior evening from 10 p.m. of check-in, limited contingent available) | €100.00 | once |
| Year of Build | 2020 |
|---|---|
| Length | 9.45 m |
| Width | 3.20 m |
| Draught | 1.85 m |
| Engine | 20 PS |
| Sail Area | 49.00 qm |
| Weight | 3.90 t |
| Fuel Capacity | 50 l |
| Water Capacity | 150 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Cockpit shower hot/cold, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Anchor winch remote control, Flexi Teek in Cockpit, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Pressurised water, DVB-T, Gas stove with oven, Heating, Speakers in saloon, Pantry equipment, Cabin & dining area fan , Warm water |
| Navigation | Color chart plotter (GPS) in cockpit, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Self tacking jib |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38329 | L/D: | 9.45 / 1.35 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021-2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28368 | L/D: | 9.45 / 1.85 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 26260 | L/D: | 10.45 / 1.94 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28601 | L/D: | 10.77 / 1.50 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36582 | L/D: | 11.23 / 1.90 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30976 | L/D: | 10.60 / 1.30 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021-2023 | Sail | Furling / Battened |
| Yacht-ID | 28381 | L/D: | 9.99 / 1.95 |