|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €1,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €90.00 | per week |
|---|---|---|
| Dinghy | €90.00 | per week |
| Bed linen | €35.00 | per set |
| Cooking gas (One bottle) | €30.00 | per piece |
| Skipper | €250.00 | per day plus lodging |
| Spinnaker | €130.00 | per week |
| Stand-up paddle board | €85.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2012 |
|---|---|
| Length | 12.35 m |
| Width | 3.94 m |
| Draught | 2.27 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | 68.70 qm |
| Weight | 8.60 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 320 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Cockpit shower hot/cold, Cockpit table |
|---|---|
| Inside | Diesel heating, Electr. refrigerator box, Black water tank, Refrigerator, Shore power cable, Pantry equipment, Radio with CD player, Smoke detector, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Binoculars, Harbour books, Compass, Navigation set, Radar, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Autopilot, Tools, Epirb, Fire extinguisher, Lifebelts, Life raft, Safety equipment, VHF Radio with DSC |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36788 | L/D: | 11.30 / 1.63 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 3321 | L/D: | 11.55 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33646 | L/D: | 10.34 / 1.87 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38039 | L/D: | 12.35 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39072 | L/D: | 10.34 / 1.87 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 25526 | L/D: | 11.50 / 1.98 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 38036 | L/D: | 11.35 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22410 | L/D: | 11.48 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28916 | L/D: | 12.34 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 30970 | L/D: | 11.50 / 2.05 |