|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €1,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine | €90.00 | per week |
|---|---|---|
| Dinghy | €90.00 | per week |
| Bed linen | €35.00 | per set |
| Cooking gas (One bottle) | €30.00 | per piece |
| Gennaker | €130.00 | per week |
| Skipper | €250.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €85.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2016 |
|---|---|
| Length | 12.38 m |
| Width | 4.20 m |
| Draught | 2.05 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 83.00 qm |
| Weight | 8.45 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 570 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Electrical swimming platform, Bimini top, Cockpit shower hot/cold, Cockpit table, Electr. anchor windlass, electr. winch, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Diesel heating, Gas stove with oven, Inverter 12V/220V, fridge and freezer, Shore power cable, Pantry equipment, Radio with Bluetooth and MP3, Smoke detector, TV and DVD player, Warm water |
| Navigation | Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Compass, Navigation set, Radar, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Autopilot, Bowthruster, Epirb, Fire extinguisher, Lifebelts, Life raft, Safety equipment, VHF Radio with DSC |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 3321 | L/D: | 11.55 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37778 | L/D: | 11.55 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33675 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33677 | L/D: | 12.35 / 2.30 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38039 | L/D: | 12.35 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 11141 | L/D: | 11.30 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 30970 | L/D: | 11.50 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33676 | L/D: | 11.30 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36571 | L/D: | 11.23 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36788 | L/D: | 11.30 / 1.63 |