|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen (additional) | €10.00 | per set |
|---|---|---|
| Crew change | €100.00 | once |
| Early Check-In (between 12 noon and 2 p.m.) | €150.00 | once |
| Fun pack (One set with snorkel, mask, fins, wetsuit, weights, tank, regulator, BCD) | €350.00 | per week |
| Gennaker (extra deposit required - price in request) | €500.00 | per week |
| Towels (1 x small) | on request free | |
| Surcharge for pets | €150.00 | once |
| Hostess/Steward | €1,260.00 | per week plus lodging |
| Inverter | €150.00 | once |
| Kayak (extra deposit required - price in request) | €200.00 | per week |
| Life jacket for children | on request free | |
| One-way-charter | on request | |
| Safety net (Self assembly) | €200.00 | once |
| Skipper | €1,400.00 | per week plus lodging |
| Beach towel | €10.00 | per piece |
| Diving equipment | €450.00 | once |
| WiFi internet on board (120 GB incl.) | €100.00 | once |
| additional data volume (10 GB) | €10.00 | once |
| additional data volume (50 GB) | €25.00 | once |
| Year of Build | 2014 |
|---|---|
| Length | 11.97 m |
| Width | 7.25 m |
| Draught | 1.21 m |
| Engine | 29 PS + 29 PS |
| Sail Area | 84.00 qm |
| Weight | 10.36 t |
| Fuel Capacity | 200 l + 200 l |
| Water Capacity | 400 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Gangway, Solar panels |
|---|---|
| Inside | Black water tank, Inverter 12V/220V, Pantry equipment, Radio with CD and MP3, Fan |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Anemometer |
| Safety | Solid life vests, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+2+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 12079 | L/D: | 11.97 / 1.21 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 9750 | L/D: | 11.97 / 1.21 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 9154 | L/D: | 11.97 / 1.21 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33794 | L/D: | 11.97 / 2.44 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33793 | L/D: | 11.97 / 1.21 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29698 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29694 | L/D: | 11.97 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30537 | L/D: | 11.74 / 1.22 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37800 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17903 | L/D: | 11.55 / 1.15 |