Im Gesamtpreis ist eine Kautionsreduktion eingepreist. Auf Wunsch kann diese durch eine reguläre Kaution ersetzt werden, sodass der genannte Betrag entfällt. Sprechen Sie uns dazu gerne vor einer Buchung an.
|
| Friendliness / Service | 4.66 |
| Technical Condition | 3.88 |
| Cleanliness | 4.27 |
| Check-in | 4.05 |
| Check-out | 4.61 |
| Overall | 4.27 |
| Security Deposit | €0.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Crew change (Up to 75% of the crew. Without extra cleaning, marina fees incl.) | €120.00 | once |
|---|---|---|
| Early Check-In (From 2 p.m., depending on availability) | €200.00 | once |
| Surcharge for pets (up to 7 kg) | €200.00 | once |
| Hostess/Steward | €190.00 | per day plus lodging |
| Cook | €230.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Skipper (Attention: Non-refundable damage waiver is obligatory for skippered charter) | €210.00 | per day plus lodging |
| WiFi internet on board (Unlimited data volume) | on request | |
| additional cleaning (additional; mandatory at crew change) | on request |
| Year of Build | 2003 |
|---|---|
| Length | 11.40 m |
| Width | 3.70 m |
| Draught | 1.45 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 67.80 qm |
| Weight | 6.10 t |
| Fuel Capacity | 136 l |
| Water Capacity | 550 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bathing ladder, Bimini top, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Snorkeling gear, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Oven, CD Player, Gas oven, Refrigerator, Battery charger, Shore power cable, Convertible salon table, Cabin & dining area fan |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in salon, Harbour books, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Anemometer |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Solid life vests, Lifebelts, Life raft, Rescue collar, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2002 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30134 | L/D: | 12.20 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 11665 | L/D: | 10.75 / 1.45 |