|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | on request | |
|---|---|---|
| Check-in Sunday | €150.00 | once |
| Deckhand | €120.00 | per day plus lodging |
| Early Check-In (From 2 p.m., depending on availability) | €150.00 | once |
| Barbeque (portable Weber barbecue including gas) | €50.00 | per week |
| Hostess/Steward | €180.00 | per day plus lodging |
| Kayak | €120.00 | per week |
| Short term charter | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €250.00 | once |
| Sea Scooter | €200.00 | per week |
| Skipper | €1,500.00 | per week plus lodging |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board (250 GB incl.) | €60.00 | per week |
| Year of Build | 2002 |
|---|---|
| Length | 12.20 m |
| Width | 3.95 m |
| Draught | 1.95 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 82.00 qm |
| Weight | 7.30 t |
| Fuel Capacity | 180 l |
| Water Capacity | 370 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Electr. anchor windlass, Gangway, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Pantry equipment, Radio, Convertible salon table |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | AIS receiver, Fire extinguisher, Life raft, Safety equipment |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 11665 | L/D: | 10.75 / 1.45 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 4382 | L/D: | 11.40 / 1.45 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2002 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32750 | L/D: | 11.95 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2002 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38203 | L/D: | 11.95 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2002 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38079 | L/D: | 11.95 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34645 | L/D: | 13.09 / 1.08 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31406 | L/D: | 12.85 / 2.13 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 30690 | L/D: | 12.99 / 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29699 | L/D: | 11.34 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31442 | L/D: | 12.35 / 2.14 |